Migréna trápí i děti, nepodceňujte ji

Bolesti hlavy jsou u dětí častější, než si většina dospělých myslí. Pokud vaše dítě hlava bolí často, neměli byste to podceňovat. Migréna totiž není výsadou jen dospělých, ale velmi často ztrpčuje život i dětem ve všech věkových kategoriích. Je tak nepříjemná, že může člověka doslova vyřadit ze života.

Teenager boy sitting on grass

Děti si mohou stěžovat na středně těžké až silné bolesti hlavy, mohou mít pocit na zvracení, mohou trpět závratěmi, může jim vadit světlo či hluk nebo mají pocit mravenčení v rukou. Migréna patří k chronickým onemocněním a u dětí se vyskytuje asi ve 4 %. Před pubertou jí trpí častěji chlapci, po pubertě se poměr obrací a mezi 30. a 40. rokem života jsou postiženy migrénou 3x častěji ženy. Až 60 % nemocných s migrénou může mít jiný druh bolestí hlavy, nejčastěji tzv. tenzní bolesti mezi jednotlivými záchvaty. Pokud jde o frekvenci, trvání a tíži příznaků, jsou velice variabilní. Proto není tak snadné diagnózu migrény určit. Velmi důležitá je proto podrobná anamnéza, pečlivé vyšetření, a především dostatek času. Neexistuje žádný specifický diagnostický test, který by migrénu okamžitě prokázal. I takové testy, jako je CT nebo MR jsou při zobrazení „normální“ a ani EEG nevykazuje žádné charakteristické rysy.

Léčba migrény

Terapie je jednak akutní, kdy se léčí izolovaný záchvat, a jednak profylaktická. První kroky by měly být vždy nemedikamentózní, zvláště u dětí. V první řadě je třeba spolehlivě vyloučit situace, kdy je „bolest hlavy“ jen cenným, někdy prvním, varovným příznakem třeba jiného onemocnění. Řada z nich vyžaduje specifickou léčbu, jejíž pozdní zahájení by mohlo vážně ohrozit život dítěte. Každá dlouhotrvající bolest hlavy (například několik dnů) je dostatečným důvodem k odbornému lékařskému vyšetření. Zpočátku byste však měli ovlivnit spouštěcí faktory migrénových bolestí hlavy. Často nestačí pouhé vynechání některých poživatin (sýru, čokolády apod.), ale úspěch se dostaví teprve razantní změnou dosavadního životního stylu, například pravidelnou fyzickou aktivitou či redukcí hmotnosti.  V určitých situacích je užitečná i psychoterapie, relaxační cvičení, redukce stresu i fyzioterapie.

Kdy stačí parelen nebo brufen?

Při lehkém záchvatu stačí analgetika (paracetamol) nebo nesteroidní antirevmatika (ibuprofen). Pokud dítě zvrací, je vhodné tyto léky kombinovat s antiemetiky, buď v tabletách, čípkách nebo injekcích.  U rezistentních nebo těžkých forem jsou pak na místě speciální léky proti migréně (tzv. antimigrenika). A kdy se léčba léky doporučuje? V případě tří a více těžkých záchvatů v měsíci, při dlouhotrvajících akutních záchvatech, jejichž cílem je snížit frekvenci a zmírnit bolesti při záchvatu. Léky se pak podávají denně a podle zkušeností nejméně půl roku a často i déle. V České republice jsou od roku 2020 hrazeny pojišťovnou léky na bázi monoklonálních protilátek, tuto tzv. biologickou léčbu znají i pacienti s jinými diagnózami. Tyto léčebné přípravky jsou účinné a bezpečné. Jejich předpis je ale vázán na centra, která se léčbě migrény věnují.

Co je příčinou?

Některé bolesti hlavy jsou vyvolané z oblasti krční páteře, které mohou typickou migrénu v mnoha ohledech imitovat. Pokud však o migrénu jde, příčinou může být kromě dědičnosti i emocionální napětí, únava, stres (u dětí třeba učení, zkoušky atd.), hlad, náhlá změna počasí a reakce na některé potraviny. Objevit se však může i u kojenců, kdy malé dítě prochází periodickými ataky, které se mohou projevit rotací hlavy ke straně, zvracením a bolestivým pláčem, a průběh může být často dramatický a trvající několik hodin. Obtíže kojenecké migrény by měly odeznít ve 2−3 letech života, ojediněle v pěti letech. Na migrénu často postačí klid a vyvětrání místnosti, ve které dítě pobývá.

Rada autorek:

Bolest hlavy nemusí znamenat nic víc, než že je dítě unavené, ale pokud si vaše dítě často stěžuje na to, že ho bolí hlava, rozhodně nečekejte a k lékaři zajděte. Někdy je bolest hlavy známkou toho, že ho „jen“ bolí zuby, ucho nebo má zduřelé krční uzliny. Vy sami s největší pravděpodobností příčinu nepoznáte, proto je lepší navštívit odborníka.  

Pokud už vaše dítě umí mluvit, o bolesti hlavy vám řekne, případně napodobí vaše výrazy. Jestli je však bolest hlavy tak velká, že dítě dokonce přinutí, aby si lehlo, přidá-li se horečka, nesnášenlivost světla či neobvyklá spavost, měla byste to oznámit lékaři. Někdy může bolest hlavy signalizovat některou z chorob postihujících centrální nervovou soustavu. Ale pokud dítě tvrdí, že ho bolí hlava, když odchází do školy, potřebuje spíše vaši psychickou podporu než lékaře.
Na migrénu podle zkušeností zabírá kromě jiných metod také procvičování obličejových svalů. Pokud děti častěji bolívá hlava, nedávejte jim žvýkačky (žvýkáním se bolest zhoršuje).

Rady tatínků:

Tatínek Tomáš (36) a dcera Kamila (8)

Naši dcerku dost často bolívala hlava. Říkali jsme si, to přece není možné, v jejím věku… Dětská lékařka vyloučila vážnější onemocnění, i psychické problémy, jen konstatovala, že Kamilka trpí migrénou. Trochu nás to překvapilo, že i u tak malého dítěte se může migréna objevit. Co jsme začali dělat? Jednak jsme jí přestali dávat žvýkačky, což ji hodně vadilo, začali jsme procvičovat obličejové svaly, to nám ukázala paní doktorka na neurologii, kam jsme také začali docházet. Před časem nám známý doporučil biofeedback. Nejdřív jsme trochu váhali, není to zrovna levná záležitost, ale nakonec jsme to zkusili. A je to vážně skvělé, zhruba po dvaceti sezeních jsme zaznamenali, že dcera už má záchvaty migrény méně často a když ji už hlava začne bolet, tak ne tak intenzivně. Doporučuji vyzkoušet. Je to nenávyková metoda, která nebolí a nemá vedlejší účinky.